Suche skafandry do nurkowania

Decydując się na wybór odpowiedniego skafandra suchego musimy pamiętać że akcesoria do nurkowania są zazwyczaj dobierane nie tylko do naszych potrzeb, ale również do okoliczności, w jakich przyjdzie nam zanurzać się pod wodę.

Rodzaje skafandrów

Skafandry suche do nurkowania dzieli się ze względu na technologię w jakiej zostały wykonane, oraz wybrane materiały. Mamy więc do wyboru skafandry neoprenowe lub trylaminatowe, nazywane też membranowymi. Mają ona różne właściwości, warto więc dowiedzieć się czym te rozwiązania różnią się w praktyce.
Jako że skafander suchy jest dokładnie uszczelniony i zintegrowany z butami, można pod niego założyć ciepłą odzież, nie ryzykując, że zostanie ona zamoczona. W niektórych przypadkach może to być dowolny rodzaj odzieży, w innych musi ona spełniać pewne warunki. To kolejna informacja, na którą warto zwrócić uwagę gdy planujemy zakup w sklepie z akcesoriami do nurkowania.

Skafandry z neoprenu

Przyjęło się uważać, że skafandry neoprenowe przeznaczone są dla mniej doświadczonych nurków, którym wystarczą akcesoria do nurkowania na stosunkowo niewielkich głębokościach. I rzeczywiście, zaleca się używanie tego rodzaju sprzętu jedynie w przypadku głębokości do ok. 10 metrów. Później mogą się zacząć problemy, przede wszystkim związane z utrzymaniem temperatury.
Ogromną zaletą tego rodzaju skafandrów jest jednak to, że są bardzo elastyczne. Na dodatek jest bardzo prosty w obsłudze i oporny na nieskoordynowane ruchy, jakich można się niekiedy spodziewać po niedoświadczonym nurku.

Skafandry z trylaminatu

Wykonane z trylaminatu skafandry membranowe wymagają od nurka znacznie większej świadomości, zwłaszcza w kwestii regulowania zaworów. Niewłaściwa regulacja może prowadzić do bolesnych urazów. Dlatego mimo że to o wiele lepsze jakościowo kombinezony, potrafią się dać we znaki mniej doświadczonym nurkom.
Najważniejszą zaletą takiego kombinezonu jest jego wytrzymałość, oraz fakt że świetnie nadaje się do zejścia na większe głębokości. Skafander w trylaminatu praktycznie nie ma szansy przypadkowo się rozerwać.
Ten rodzaj skafandra, choć wymaga większego doświadczenia, nadaje się również do nurkowania na głębokościach przewyższających 10 metrów. Jest też dużo łatwiejszy w zakładaniu, ściąganiu i suszeniu. Przy częstym schodzeniu pod wodę w ciągu sezonu, jest to duże ułatwienie.

Choć wybór skafandra podyktowany jest często przez czynniki niezależne od nas, warto zapoznać się z oboma rodzajami, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Artykuł powstał we współpracy z Divezone.pl