Złote monety z ciekawą historią

quarters-and-pennies-too-1259105Złoto często jest przedmiotem inwestycji ponieważ traktowane jest jako pieniądz sam w sobie. To właśnie dlatego monety ze złota siedzą się ogromną popularnością nie tylko wśród osób zainteresowanych kolekcjonowaniem numizmatów. Oto monety z ciekawą historią.

Złote orły – Stany Zjednoczone

Złote orły czyli Gold Eagles nie należą do monet starych. Wypuszczono je na rynek w Stanach Zjednoczonych w 1986 roku. Słyną ze swojej wielkiej urody. Awers prezentuje Wolność symbolizowaną przez kobietę natomiast rewers rodzinę orłów. Ich cena zależy od wartości kruszcu. Nie są one więc zależne od ich wartości nominalnej. Dla przykładu w 2011 roku za nominał pięciodolarowy trzeba było zapłacić 145 dolarów, natomiast za 50 dolarowy – 1250 dol.

Gold Nugget – Australia

Ta bardzo rzadka moneta każdego roku zmienia wygląd. Dla przykładu w jednym roku wybijano na rewersie wizerunek pandy innym razem natomiast obrazki kangurów (od zwierząt tych wzięła się również potoczna nazwa tych monet. Podobnie jak Złoty orzeł trafiła na rynek w roku 1986 stając się wartościową moneta inwestycyjną.

Krugerrand – Afryka Południowa

Lata sześćdziesiąte upłynęły dla Republiki Południowej Afryki pod znakiem izolacji ze względu na obowiązującą tam segregację rasową. Stanowiło to powód, dla którego wypuszczona na rynek w 1967 roku złota moneta z wizerunkiem prezydenta Paula Krugera nie była akceptowana na zachodzie. Wschód nie akceptował jej z innych powodów.

Dopiero upadek apartheidu przyniósł Krugerrandom popularność. Przyczyniły się do tego duża wartość złota oraz kontrowersje z nią związane.

 

Suweren – Wielka Brytania

Suwereny słyną nie tylko z historycznych powodów ale również z czystości zastosowanego do ich produkcji złota. To właśnie z tego powodu numizmaty te pożądane są przez osoby które chciały by nimi zasilić swoją kolekcję jak również osoby szukające sposobu na lokowanie kapitału.

Pierwsze suwereny wybito w 1509 roku. Siedemnaście lat później ich wartość podniesiono o dziesięć procent. Od tego momentu złote monety tego rodzaju miały 22 karaty. W 1544 roku pojawiły się suwereny 23 karatowe.

Monety te są wybijane w Wielkiej Brytanii do dzisiaj. Nie znajdziemy na nich wizerunku królowej czy króla a wizerunek Świętego Jerzego – patronat kraju – walczącego ze smokiem.

Francuski kogut – Francja

Francuski kogut należy do najpopularniejszych europejskich monet z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Wybita po raz pierwszy w 1899 roku była w obiegu przez kolejne piętnaście lat. Na monecie widnieją symbole Francji – kogut galijski i Marianna, symbol republiki. Ogromna podaż monety sprawia, że osiąga ona stosunkowo niskie ceny jednak cieszy się ona wśród poszukiwaczy złotych monet z mniejszym budżetem.

Artykuł powstał dzięki pomocy http://www.coinart.pl/skup.php – skup monet i złota.