Czarne, plastikowe elementy nadwozia nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, zwłaszcza po wielu latach eksploatacji samochodu w warunkach miejskich. Zmatowienia, zarysowania, otarcia – to właściwie norma w każdym używanym pojeździe. Przywrócenie atrakcyjnego wyglądu zderzaków i listew maskujących nie jest jednak specjalnie trudne. Jak się do tego zabrać?
LISTA ZAKUPÓW
Plastikowe elementy montowane wokół całego nadwozia pełnią funkcję ochronną. Nie należy się zatem dziwić, że po kilku latach eksploatacji ich stan pozostawia sporo do życzenia. Nie oznacza to jednak, że aby przywrócić autu atrakcyjny wygląd, trzeba kupować nowe listwy i zderzaki. Odświeżenie elementów wykonanych z plastiku to najprostsza czynność lakiernicza, jaką możemy wykonać we własnym garażu.
Aby naprawa mogła być wykonana skutecznie, należy się zaopatrzyć we wszystkie niezbędne materiały. Co będzie potrzebne? Drobnoziarnisty papier ścierny, benzyna ekstrakcyjna, podkład do plastiku i lakiery samochodowe w sprayu – strukturalny (dla elementów nielakierowanych) i kolorowy (do odświeżenia elementów lakierowanych).
PRZYGOTOWANIA
Aby naprawa mogła być przeprowadzona skutecznie, należy poczynić pewne przygotowania. Przede wszystkim należy pamiętać o dokładnym odkurzeniu garażu. Drobinki piasku, kurzu i inne zabrudzenia mogą znacząco popsuć efekt. Oczywiście uzyskanie warunków jak w kabinie lakierniczej nie będzie możliwe, jednak warto się postarać.
Kolejny etap to demontaż elementów, które mają być poddane naprawie. Przy tej czynności nie warto się spieszyć, gdyż w ten sposób można uszkodzić elementy mocujące, co znacznie skomplikuje sprawę.
ROZPOCZYNAMY PRACE
Po zakończeniu przygotowań, możemy przystąpić do prac naprawczych. Najłatwiej poradzimy sobie z elementami nielakierowanymi. W tym przypadku usuwamy zarysowania za pomocą papieru ściernego, po czym przystępujemy do odtłuszczenia powierzchni. Po zakończeniu czynności, otrzymujemy powierzchnię gotową do lakierowania. Lakiery samochodowe w sprayu typu strukturalnego są niezwykle proste w aplikacji. Kilka warstw wystarczy, aby otrzymać trwałą i mocną powierzchnię. Jeżeli na naprawianym elemencie pojawiły się zacieki, możemy je łatwo skorygować przy pomocy lakieru ściernego.
Nieco trudniejsze będzie malowanie czarnych elementem kolorowym lakierem samochodowym w sprayu lub odświeżanie elementów, które były lakierowane fabrycznie. Czynność również należy rozpocząć od wyrównania i odtłuszczenia powierzchni. Wszelkie zarysowania i zagłębienia mogą zniweczyć cały trud. W momencie, gdy uzyskamy zadowalający efekt, możemy przystąpić do odtłuszczania powierzchni. Samo lakierowanie należy zacząć od nałożenia podkładu do plastikowych powierzchni. Sprawi to, że warstwa lakieru właściwego nie będzie się łuszczyć. Samo lakierowanie polega na nakładaniu cienkich warstw płynnymi ruchami ręki. Niezwykle istotną kwestią jest dobór właściwego koloru. Oferta lakierów samochodowych w sprayu obejmuje produkty gotowe oraz wykonywane na zamówienie. W tym przypadku kolor dobierany jest komputerowo.
Lakiery bezbarwne w sprayu i inne kupisz w lakiery24.com