Obfity, kształtny biust jest marzeniem niejednej kobiety. Jak dowodzą dane statystyczne, blisko 80 proc. kobiet jest niezadowolonych z rozmiaru lub kształtu swoich piersi. W tym kontekście nie dziwi fakt, ze zabieg powiększenia piersi staje się coraz popularniejszy, także w Polsce. Zdecydowana większość wykonywanych operacji plastycznych dotyczy korekcji kształtu lub rozmiaru piersi, a liczby te będą wzrastać. Każdego roku przybywa bowiem kobiet, chcących poddać się temu zabiegowi. Planujesz korekcje piersi? Dowiedz się zatem, jak wygląda zabieg.
JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?
Wbrew pozorom, chirurgiczne powiększanie piersi nie jest wyłącznie domeną współczesnej medycyny estetycznej. Pierwsze potwierdzone zapiski o zabiegach powiększania biustu, pochodzą jeszcze z XIX wieku. Na początku XX stulecia, nastąpił znaczący rozwój tej dziedziny. Co prawda z dzisiejszego punktu widzenia, metody, których wtedy używano, można uznać za „barbarzyńskie”, a materiały, którymi wypełniano piersi, z całą pewnością nie znalazłyby zastosowania w dzisiejszej chirurgii plastycznej. Choć dziś trudno w to uwierzyć, kiedyś do powiększania piersi używano nawet kości zwierzęcych.
Pierwszy znaczący przełom nastąpił z chwilą, gdy jako materiał wypełniający, użyty został płynny silikon. Dość szybko stwierdzono jednak jego szkodliwe działanie. Dopiero pod koniec lat 60-tych zastosowano pierwszą wkładkę wypełnioną silikonem. Był to znaczny przełom, który dał początek dzisiejszym technikom powiększania piersi.
SKĄD BIERZE SIĘ TAK DUŻA POPULARNOŚĆ ZABIEGU?
Zdecydowana większość zabiegów chirurgii plastycznej wykonywanych na całym świecie, to korekcja kształtu i rozmiaru piersi. Kobiety poddają się operacji z różnych względów. W zdecydowanej większości przypadków, chęć powiększenia biustu podyktowana jest wyłącznie względami estetycznymi. Panie po prostu chcą dorównać do ideału piękna, lansowanego w mediach. Poza tym biust od zawsze uważany jest za największy atrybut kobiecości.
W wielu przypadkach, powiększanie piesi podyktowane jest chęcią poprawy kształtu biustu po ciąży i karmieniu piersią. U wielu kobiet dochodzi wtedy do zaniku tkanki gruczołowej, w wyniku czego piersi tracą swoją naturalną jędrność i estetyczny wygląd.
Czasami zdarza się, że anatomiczna budowa kobiet nie zawsze jest idealna. U niektórych pań pojawia się, bardziej lub mniej widoczna, asymetria w obszarze piersi. Oznacza to, że jedna pierś jest większa od drugiej. Zabiegi korekcji piersi przewidują także wyrównanie ich rozmiaru i stanowią jedyną skuteczną metodę, pozwalającą pozbyć się tego nieprzyjemnego defektu.
Plastyka biustu to także zabiegi rekonstrukcji piersi. Takiej operacji potrzebują kobiety, które utraciły część piersi w wyniku leczenia choroby nowotworowej.
Czasami zdarza się także, że kobiety zostają dotknięte wrodzonym niedorozwojem piersi. Zabieg chirurgicznej korekcji biustu jest bardzo pomocny także tym przypadku.
JAK PRZEBIEGA ZABIEG?
Zabiegi powiększania piersi obejmują metody operacyjne, jak i bezoperacyjne, realizowane bez konieczności użycia skalpela. W pierwszym przypadku mówimy o operacji, której celem jest aplikacja protezy do wnętrza piersi. Taki zabieg, ze względu na znaczną inwazyjność, zawsze odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Stosowane są dwa rodzaje implantów – okrągłe i anatomiczne, wypełnione silikonowym żelem lub roztworem soli fizjologicznej. W zależności od rodzaju użytej protezy, chirurg wykonuje mniejsze lub większe nacięcie, po czym formuje w piersi kieszonkę, w którą włożony zostanie implant. Po skończonym zabiegu, pacjentka jeszcze przez kilka dni pozostaje w szpitalu. Okres rekonwalescencji jest dość długi i bolesny.
Metody bezoperacyjne przewidują iniekcję wypełniacza do wnętrza piersi. Najczęściej używa się specjalnego żelu lub własnego tłuszczu pacjentki. W porównaniu do operacji wszczepienia implantów, zabieg jest znacznie mniej inwazyjny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Preparat wypełniający umieszczany jest w piersi drogą iniekcji. Okres rekonwalescencji jest krótki i niemal bezbolesny.