Obróbki blacharskie – niezbędne wykończenie dachu

budmax-metal

Wybraliśmy już blachodachówkę, odebraliśmy od producenta, a nasza ekipa budowlana założyła ją na nowy dach w naszym domu. Teraz istotną częścią, na którą wiele osób niestety nie zwraca uwagi jest wykończenie, czyli obróbka blacharska niezbędna do zachowania wytrzymałości.

Jakie elementy wchodzą w obróbkę blacharską?

Głównymi obróbkami, o których nie można zapomnieć są kalenice baryłkowe, proste i stożkowe, rynny koszowe, pasy nadrynnowe i podrynnowe oraz wiatrownice górne i boczne. Dodatkowo zamontować możemy bariery śniegowe oraz podpórki ułatwiające poruszanie się po dachu, szczególnie wybierane, kiedy decydujemy się, aby w naszym domu znajdował się przewód kominowy, wymagający konserwacji i czyszczenia. Obróbki blacharskie najczęściej wykonywane są w tym samym kolorze co główne pokrycie dachowe. Ich prawidłowe wykonanie i zamontowanie ma ogromne znaczenie dla szczelności naszego dachu, do tego daje estetykę wykończenia. Obróbka blacharska wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy w stanie położyć elementu głównego pokrycia. To postawienie kropki nad „i” podczas budowy.

Awangardowe wykończenia są wyzwaniem dla producentów

Większość inwestorów, jak wcześniej wspomnieliśmy, wybiera obróbki blacharskie w kolorze głównego pokrycia, zdarzają się jednak architekci, którzy w swojej wizji decydują się na bardziej awangardowe rozwiązania. I możemy sobie oczywiście pozwolić na wybranie innego koloru, dobrze jest jednak trzymać się tego samego rodzaju blachodachówki, żeby wszystko dobrze do siebie pasowało i nie było możliwości rozszczelnienia dachu. Dodajmy, że elementy te są równie lekkie jak blachodachówka, często jednak wymagają specjalnego transportu, ze względu na ich długość. Dobrze jest zaopatrzeć się w nie u producenta, w momencie zamawiania głównego materiału na dach. Wtedy mamy pewność, że wszystko przyjedzie do nas w jednym transporcie, a zaraz po ułożeniu blachodachówki, ekipa budowlana będzie mogła rozpocząć wykańczanie dachu. Pamiętajmy, że im więcej elementów położymy na naszym dachu tym będzie on bezpieczniejszy i może dłużej wytrzymać. Nie można również zapomnieć o konserwacji, bo najwięcej zanieczyszczeń zbiera się właśnie na elementach wykończenia. Tak jak na całym dachu należy uważać, żeby usuwając je, nie zadrapać warstwy wierzchniej.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal.